sp0mptwW dniach 17-18 maja br. odbyła się akcja „Noc Muzeów”. Stację obsługiwali Piotr SP5VJS, Maciej SP5LCS, Artur SP5TAV i Grzegorz SP5UGP. Pracowano na pasmach KF (80 i 40m) oraz lokalnie FM UKF (145,500 MHz). Stacja przeprowadziła kilkaset QSO. Znak wywoławczy SP0MPTW ważny jest przez rok i będzie używany również przy innych wydarzeniach w Muzeum PTW. Karty QSL za łączności ze stacją SP0MPTW via OT-73/CB QSL PZK.  Pomysł nawiedził Piotra (SP5VJS) wczesnym marcowym rankiem. Propagacja siadła, radio można było spokojnie wyłączyć. Za oknem budziły się ptaki, nisko nad widnokręgiem świeciła Gwiazda Poranna. Pomysł nie był nowy i kołatał już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz warunki były sprzyjające, żeby z całą siłą przebił się do świadomości. Noc muzeów - to było to. Na razie zaczął się kształtować zarys planu działania. Skąd ma pracować stacja, to oczywiste, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, związane tematycznie z łącznością radiową, trochę na uboczu - mniej wielkomiejskiego smogu.

Do ustalenia czy załatwiać znak okolicznościowy, sprawdzić warunki antenowe, przygotować sprzęt i ewentualne wsparcie. Propozycja aktywności padła na liście VOT, odzew - akces zgłosili Maciek (SP5LCS), Grzegorz (SP5UGP) i Artur (SP5TAV). W ciągu miesiąca otrzymano wstępną zgodę Zarządu Muzeum i lokalizację stacji, sprawdzono możliwość powieszenia anten. Pozostało przygotowanie sprzętu i zezwolenia - znak SP0MPTW załatwiał Grzegorz. W przeddzień imprezy, po oddziałowym spotkaniu VOT, wieczorem na terenie Muzeum ustalono plan działania. W sobotę przed południem będą wieszane anteny, instalowany sprzęt. Sobota rano - leje. Nie ma warunków do przygotowań. Wczesnym popołudniem przestało. Powieszono dwie anteny KF, pełnowymiarowy Windom i LW ok. 80m. FT897 i doprowadzenie Windom zainstalowano w śmigłowcu Mi2. W drugim bliźniaczym śmigłowcu drugi FT897 do pracy na UHF, IC-735 z wojskową skrzynką antenową i doprowadzenie LW. Inauguracyjną łączność przeprowadził Maciek, operatorzy zmieniali się do zakończenia imprezy. Pracowano głównie ze stacjami polskimi emisją SSB na pasmach 40 i 80m. Były też stacje europejskie. w tym dwójka Polaków z prefiksem I. Nawiązano też łączności z innymi stacjami pracującymi z okazji Nocy Muzeów. Antena UHF stała nisko, mimo to oprócz łączności lokalnych zaliczono Pułtusk, dystans ok. 50km. Z powodu deszczowej pogody zwiedzających nie było dużo, jednak Ci co dotarli byli zainteresowani zarówno sprzętem wojskowym, jak i pracą radiostacji amatorskiej. 
Przygotowane były dla nich ulotki dotyczące krótkofalarstwa, a operatorzy akurat nie prowadzący łączności udzielali dodatkowych informacji. Impreza zakończyła się około 1 w nocy w niedzielę. Przeprowadzono kilkaset łączności. Co istotne, zezwolenie SP0MPTW jest ważne jeszcze rok, można więc będzie powtórzyć aktywność z terenu Muzeum."

 

73, Piotr SP5VJS


sp0mptw-1sp0mptw-1

sp0mptw-3

sp0mptw-3

sp0mptw-3

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony