Andrzej SP5GW otrzymał najwięcej punktów w ocenie Komisji Konkursu PUK, 1. miejsce w swojej kategorii (C), a głosowaniu publiczności 1. miejsce ex aequo z SQ5NRY.
Podczas Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP w Burzeninie, 7 września br. odbył się kolejny KonkursPUK (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie). W edycji 2024 konkursu siedmiu autorów przedstawiło 8 prac/projektów.
Komisja konkursowa (SQ5KVS - przewodniczący, SP9MRN - sekretarz, członkowie - 3Z6AEF, SP6IFN, SQ7OFB) oceniła wszystkie prace pod względem oryginalności opracowania, jakości dokumentacji, bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań oraz prezentacji projektu. Najwyżej zostały ocenione projekty:
Andrzej Mazur SP5GW: stanowisko do pomiaru mocy RF
Paweł Stobiński SQ5NRY: QO-100 implementation of ground station
Łukasz Ruta SQ7BFS : controller TRX
Te same prace uzyskały również najwięcej głosów w głosowaniu publiczności (razem 58 głosów na 94 oddane). Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz wartościowe nagrody, m.in. oscyloskop elektroniczny, mierniki cyfrowe, antena magnetyczna, kity TRX-ów, przyrządów pomiarowych i pomocniczych oraz książki). Dziękujemy wszystkim sponsorom nagród (lista sponsorów jest zamieszczona na stronie konkursu PUK).
Członkowie OT-73 dość często są aktywni z różnych miejsc w Polsce. Jeśli to tylko możliwe, uaktywniają obszary SPFF i poszukiwane gminy. Okres wakacyjny jeszcze bardziej sprzyjał takim przedsięwzięciom - nie tylko z terenu Polski.
W czerwcu Kamil SP5MTX nadawał z wyprawy kajakowej. Aktywność miała miejsce z powiatu jędrzejowskiego, Gmina Sobków, loc: KO00FQ49.
Z kolei na początku sierpnia Kamil był aktywny jako SP5MTX/2 z miejscowości Jantar, powiat nowodworski, województwo pomorskie, Loc. JO94.
Na początku lipca Piotr SQ5J nadawał z POTA (new one) PL-0794. Loc: KO02GA. W sierpniu Piotr nadawał także z Dorohuska (ponownie). Poniżej zdjęcia z PL-0794.
Także na początku lipca na pasmach pojawił się Tomek IN3/SP5UAF, nadając z Arco (region Trydent). Łączności głównie w czasie IARU HF World Championship.
Pozostając we włoskich klimatach... W połowie lipca można było usłyszeć na pasmach Jacka I7/SQ5BPF.
Mirek SP5GNI w drugiej połowie lipca przez kilka dni nadawał z Jeziora Jeziorak: gmina IL7, SPFF-0097. Mirek nadawał na QO-100 oraz na falach krótkich.
W połowie sierpnia można było usłyszeć Irka M/SO3X. Polowa praca w sportowym stylu.
Pod koniec sierpnia Tomek SP5UAF nadawał z Witowa jako SP5UAF/P. Gmina Kościelisko ZP04. Teren zaliczany do SPFF-0384. Loc: JN99WH. Aktywność z wykorzystaniem QCX na 30m + longwire. Poniżej polowy ham-shack w Witowie.
Natomiast już na początku września Tomek ponownie nadawał z SPFF-0384, ale tym razem jako SP5UAF/9 z Gminy Niedźwiedź (Powiat Limanowa): LI10. Loc.: KO09BN. W sobotę 7 września Tomek był przez około godzinę aktywny z Turbacza, najwyższego szczytu Gorców (1310m npm) jako SP5UAF/P. Używał trsanscecivera (tr)uSDX i anteny longwire. Turbacz jest zaliczany jako SPFF-0007 oraz SOTA-SP/BZ-005. Poniżej polowa stacja rozłożona na Turbaczu. Oczywiście logowanie na papierze itd.
I wreszcie w pierwszy weekend września członkowie klubu HF5L zorganizowali polową pracę i wystartowali w zawodach IARU Region 1 Field Day. Obszerna relacja na stronie klubowej HF5L: https://hf5l.pl/hf5l-w-zawodach-field-day-2024/
To zapewne nie wszystkie wakacyjne aktywności członków OT-73, ale o tych wymienionych mamy informacje.
W dniu 6 września 2024 w lokalizacji Królowa Wola miał miejsce "Piknik u Mariana SP5EWX". Jest to drugi tegoroczny piknik. Typowo pikniki są organizowane w czerwcu i sierpniu danego roku. Piknik ten, odbywający się od wielu lat jest imprezą zamknięta, prywatną i wymaga personalnego zaproszenia.
Oprócz gospodarza Mariana SP5EWX z naszego oddziału udział wzięli: Anna SO7YL, Tomek SP5AUC, Zygi SP5ELA. Na fotce brakuje kilku uczestników spotkania, którzy przyjechali z opóźnieniem.
Fotka z aparatu SP5ELA z wyzwalaczem czasowym umieszczonego na statywie.
Zawsze warto podejmować inicjatywy, które przybliżają nasze hobby osobom, które nigdy się z nim nie spotkały. Podczas tygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, odbywających się na przełomie czerwca i lipca, mają miejsce także zajęcia, których zadaniem jest szeroko pojęte poszerzenie wiedzy młodych ludzi.
Jednym z punktów zajęć jest zapoznanie się z alfabetem Morse’a oraz nauka nadawania własnego imienia za pomocą ręcznego manipulatora. Dla potrzeb przeprowadzenia tych zajęć Tomek SP5UAF przeprowadził renowację dwóch starych manipulatorów. Piękne urządzenia, wykonane z mosiądzu. Widać że w trakcie swojego życia były intensywnie wykorzystywane, ale nadal z przyjemnością się je ogląda. Nie tylko ogląda, ale także wykorzystuje – działają znakomicie.