zk3logo 200Polska ekspedycja na Tokelau ZK3 wyruszyła w podróż. Strona ekspedycji: http://zk3.sp5drh.com/index.html

 W dniu 30.09.2014 z lotnika na Okęciu w Warszawie ruszyła na Pacyfik pierwsza „październikowa” polska ekspedycja. Skład ekspedycji: Jacek SP5EAQ (ZK3Q i 5W0AF) i Marcin SP5ES (ZK3E i 5W0AG). Wg. otrzymanych raportów poprzez Hongkong polecieli samolotem do Auckland (Nowa Zelandia). Z Auckland następny lot mają do Apia na Samoa.

 Na razie wszystko przebiega planowo, bagaż około 110 kg wyposażenia stacji i anteny jest razem z nimi!  Wyprawa na Tokelau  ZK3 to fantastyczna przygoda. To rejon południowego Pacyfiku, trudna i poszukiwana na pasmach strefa 31. Jednocześnie niezwykle zaawansowana i skomplikowana logistyka wyprawy, a także spore koszty. To z Polski i Europy olbrzymia odległość i długa podróż.  Trzy dni podróży samolotami, 3 dni rejsu statkiem z Apia (Samoa) na Toleau (ZK3) i to statkiem niezbyt komfortowym. Nasi ekspedycjonerzy podzielili się zadaniami - Jacek SP5EAQ będzie pracował na fonii, a ma olbrzymie doświadczenie (Honor Roll DXCC Phone), a Marcin SP5ES na telegrafii. Marcin w ostatnich latach zapisał się w historii „operacji SPFF”.  Super sprawna telegrafia w trudnych warunkach terenowych. Trzymajmy za „naszych” kciuki!

SP5ES SP5EAQ p1

 

Jak sie już wiele razy okazało niezwykle ważną sprawą w czasie podróży na docelowe miejsce jest kompletność bagaży. Zwłaszcza przy takiej jego ilości. Bagaż niestety może pozostać na lotnisku w dowolnym czasie i miejscu i nie polecieć wraz z pasażerami. Były już takie przypadki, że ekspedycja kończyła nadawanie, a bagaż jeszcze nie przyleciał! Dlatego też "nasi" tego bezwzględnie pilnują. To ma takie konsekwencje, że trzeba pozostać w miejscu tranzytowym i czekać aż bagaż przyleci.

 

 

 

 * Fotki.  Od lewej Marcin SP5ES i Jacek SP5EAQ. Z akcji finalnego sprawdzenia i pakowania sprzętu: transceiverów, komputerów, oprogramowania, wzmacniaczy, okablowania oraz pakowania anteny SteppIR do pokrowca.

Zdjęcie autora (SP5ELA) z akcji pakowania sprzętu w ostatni piątek 26.09.2014. Nastroje, jak widać na fotce wspaniałe!

  SP5ES SP5EAQ Steppir

 

 

 

Witajcie


Info “z pierwszej ręki”. 


“Nasi” wylecieli we wtorek, a jeszcze w sobotę rano byli w Auckland! New Zealand. Na szczęście od soboty są już w Apia na Samoa (5W).

Czekając na potwierdzenie zgody na lądowanie na Tokelau (ZK3)* oraz potwierdzenie rezerwacji miejsc na statku rozłożyli część anten i uruchomili się pod znakami 5W0AF Jacek) i 5W0AG (Marcin).
 
*Niestety na Tokelau we wrześniu wykryto groźnego wirusa (Chikungunya) roznoszonego przez komary i to może spowodować “katastrofę”.


* Info na temat wirusa na końcu informacji.
 

 

Wylot-IMG 0513

 

 

Marcin SP5ES nadesłał wiadomość.

--------------------------------------------------------------------------------

Jesteśmy w Apii, 5W.
Nie mamy pełnych anten, bo o ile dostaniemy zgodę na wjazd na ZK3 i transport o czym się dowiemy jutro, to trzeba zwijać stacje i nadać na cło, co oznacza jeden dzień bez pracy na pasmach.
Nadajemy na SteppIR + 7 MHz monoband.
Stąd wybór pasm nie jest optymalny, może zrobimy inny monobander, aby móc pracować jednocześnie powyżej 7 MHz.
Teraz jest 7mhz + steppIr vertical.

3,5 MHz w tej pierwszej rundzie na 5W nie planujemy.
Logi wyślemy pozniej. Wystartowalismy z opoznieniem, bo zostal poniszczony sprzęt w transporcie.


Są dwie czynne stacje, ale i tak za mało śpimy.

 73 Marcin / Jacek

 --------------------------------------------------------------------------------

Fotka z odlotu z portu lotniczego na Okeciu w Warszawie w dniu 30.09.2014.

* Jacek 5W0AF był notowany 7 Mc SSB, Marcin 5W0AG na CW 24Mc i 10.1 Mc. Następnego dnia (6.10.2014) nasi pojawili sie na innych pasmach: 17m SSB, 20 m CW.
 
73 ZYGI SP5ELA

--------------------------------------------------------------------------------

 *Virus warning! http://tokelau.org.nz/

10 Cases of Chikungunya confirmed for Tokelau

10 September 2014
TheTokelau Health Department have now confirmed that the Chikungunya virus is present in Tokelau.
Ten samples tested positive from the 16 sent to the Unit of Emerging Infectious Diseases Laboratory in Tahiti, French Polynesia.

Chikungunya2014

 
Chikungunya was first suspected to occur in Tokelau in early July. Five patients were admitted to hospital with symptoms of the virus. The number has risen to 164 suspected cases throughout all three atolls Atafu, Nukunonu and Fakaofo.

Preventative measures have been in place to ensure that the virus is prevented and eliminated.

 

Brief report from the Health Department:
“Tokelau has now received laboratory confirmation of having positive chikungunya virus. Ten out of the sixteen samples sent came out positive.  From 12 July to 6 September, a total of 164 cases reported from Tokelau. Fakaofo with 131 cases, Atafu 29 cases and Nukunonu only 4 cases. Figure 1 below shows the pattern of the outbreak decreasing. Fakaofo, the most affected site, hasn't reported any new case since 26 August (Figure 2) and Atafu has started to pick up few cases since 1 September. Nukunonu reported only 4 cases within this period.


“The results showed a reduction in the number of new cases reported from Fakaofo and a few cases picking up in Atafu.  All communities are encouraged to continue with their preventative measures such as cleaning campaigns and community educational programs. Nukunonu and Fakaofo have completed their community spraying. In Atafu this is yet to be implemented as more chemicals have been ordered from Fiji.”

 

 

 

 

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony